Automobily na CES 2018
Časy, kedy sa automobily predstavovali výhradne na autosalónoch sú už minulosťou. Postupne ako elektrina zohráva stále väčšiu úlohu v automobilovom priemysle, automobilky predstavujú vozidlá alebo ich časti aj na iných výstavách , napríklad na technologickom výstavisku CES, ktoré sa pravidelne koná na začiatku roka v Las Vegas.
Nasledovník Fiskeru Karma, ktorý kombinoval elektrický motor s benzínovým (určený ako generátor), je odkázaný už iba na batérie. Dojazd by mal byť okolo 600 kilometrov a na trhu by malo byť dostupné v roku 2019, pričom objednať sa dá už aj teraz. Zaujímavé sú predné aj zadné dvere otvárajúce sa nahor a dizajn celkovo pôsobí veľmi prepracovane. Namiesto bežných kľučiek nie sú použité ani zásuvné kľučky ako u Tesly alebo Land Roveru, ale dokonca iba dotykové panely. Receptom na dlhší dojazd má byť hustejšia náplň batérií.
Automobilka Hyundai narozdiel od Kie predstavila nie elektrické, ale elektrické vodíkové auto, ktoré by malo prísť na trh už tento rok. V automobile sa nachádzajú 3 vodíkové nádrže a vodík z nich sa v palivových článkoch mení na elektrinu. Výhodou oproti čisto elektrickým nabíjateľným autám je v tom, že dočerpanie vodíka trvá rovnako dlho, ako bežné tankovanie paliva. Dojazd by mal byť približne 600 kilometrov. Zrýchlenie z 0 na 100km/h by malo trvať 9,5 sekundy. Po dizajnovej stránke má predná časť automobilu spoločné črty s crossoverom Hyundai Kona. Zadná časť mi pripomína mix Mazdy CX-3 a Maserati Levante prípadne Alfy Romeo Stelvio.
Elektromobil Kia Niro EV by sa na trh mohol dostať už koncom tohto roka, pričom má ponúkať dojazd až 380 kilometrov. Vďaka umelej inteligencii by malo auto vedieť, kto ho riadi a podľa toho nastaviť jazdné vlastnosti. Fungovať by to malo pravdepodobne na princípe rozpoznávanie tváre podobne ako FaceID u spoločnosti Apple.
Čínska automobilka Byton sa bude v budúcnosti preraziť v oblasti elektromobilov a toto je prvý koncept, ktorý vyvinula. Konkurovať by mala samozrejme komu inému, ak nie Tesle. Automobilka uvádza dojazd 500 kilometrov. V interiéry sa nachádza obrovský displej prechádzajúci naprieč celou palubnou doskou s dĺžkou 1,25 metra. Displej je integrovaný dokonca aj do volantu. Začiatok produkcie by mohol byť zhruba o 2 roky. Osobne ma zaujalo logo automobilky, mierne mi pripomína Bitcoin, ale v každom prípade je logo podsvietené, nie je to teda nalepený resp. pripevnený znak. Vývojové centrá sa nachádzajú aj v Silicon Valley a v Mníchove, kde bol navrhnutý dizajn. Automobilka je financovaná čínskym kapitálom a vo vedení automobilky je mnoho Európanov. K dispozícii by mali byť 2 verzie – slabšia so zadným náhonom a dojazdom 400 kilometrov a silnejšia s pohonom všetkých kolies a dojazdom cez 500 kilometrov. Cez rýchlonabíjačku by sa mal za 20 minúť dobiť na 230 kilometrov. Auto by v čase uvedenia na trh malo byť pripravené na 5G konektivitu a autonómne riadenie štvrtého stupňa.
Mercedes-Benz predstavil na CES novú palubnú dosku triedy A. Namiesto klasických budíkov majú byť použité 2 displeje, ktorých predely však už nebudú viditeľné a pôsobiť tak budú ako 1 displej. Displeje sú vo Full HD rozlíšení a pravý displej je už aj dotykový. Samozrejme v rámci displejov bol predstavený nový infotainment, totiž starší COMAND pôsobí už zastarane v porobaní s prémiovou konkurenciou. Infotainment reaguje excelentne a máte pocit, že ovládate výkonný smartfón alebo tablet. otočný ovládač na stredovej konzole nahradí touchpad, podobne ako to má aj Lexus. Ten v Lexuse je relatívne dosť kritizovaný, tak sa uvidí, ako sa s týmto riešením vysporiada Mercedes-Benz. Touchpad má aj haptickú odozvu, teda cítite, že ste vykonali gesto. Mapy v navigácii majú aj 3D náhľad a samozrejmosťou je pripojenie na internet. Ľavý displej sa dá samozrejme tiež upravovať, dá sa ńom napríklad úplne zväčšiť navigácia až tak, že digitálne tachometre zmiznú úplne a rýchlosť je znázornená iba číselne. Okrem displejov bol súčasťou palubnej dosky aj nový volant, ktorý obsahuje chrómové prvky.